Potenciál - investiční stříbro

Proč stříbro?

V současné době je stříbro investory vnímáno na pomezí průmyslového a cenného kovu. Se zhoršující se globální ekonomickou situací lze očekávat výrazný příklon investorů ke vnímání stříbra jako cenného kovu. Investoři ho nakupují jako velmi výhodnou ochranu před ekonomickými problémy (rostoucí zadluženost států a inflace).

 

V takovém případě má však význam nakupovat hlavně fyzické stříbro, nikoliv investovat do stříbra nepřímo, s „možností kov nikdy nevidět". Vzhledem k velmi omezené nabídce je proto očekávatelný výraznější a dlouhodobý tlak na cenu tohoto kovu.

 

Fakta:

  • Každý rok od roku 1990 převýšila poptávka nabídku o 140 miliónů uncí.
  • Zásoby stříbra poklesly z 2,3 miliard uncí na 400 až 800 miliónů uncí, nejníže za 50 let.
  • Od roku 1980 se poměr zásob a spotřeby snížil z 80 měsíců na pouhých 12 měsíců!

Je velmi pravděpodobné, že v souvislosti s návratem ke zlatému a stříbrnému standardu dojde k nápravě na historicky daný poměr 1:15. Co to udělá s již realizovanými investicemi? Zvýšení minimálně o čtyřnásobek!!!

V současné době je fyzické držení stříbra pro investiční účely nejvíce rozšířené v USA (země s nejdynamičtějším růstem zadluženosti na světě, když postupem času se USD dostal na hodnotu 4 centů, to od roku 1913), rovněž pak i na Středním Východě a v některých asijských zemích (hlavně Čína a Indie).

 

V Evropě jsou pak na předních místech severské státy, Německo a Rakousko. V ČR dosud investoři upřednostňovali více zlato. Z důvodů vývoje poměru cen těchto dvou cenných kovů celosvětovému růstu popularity investičního stříbra se ale začíná i u nás stav pozvolna měnit. Občané a firmy odhalují význam investice do stříbra.

 

Zásoby stříbra klesnou během 5 let na kritickou úroveň!

 

V posledních 15 letech dochází k prudkému poklesu zásob stříbra. Příčinou je vyšší poptávka než těžba. Pokud by tento negativní trend pokračoval, a nic převratného se nestalo, zásoby stříbra budou během 5 let na kritické výši.