Pro investory do zlata

Možnosti investora u nás

Zlato má dlouhodobou tendenci pro růst. Cena zlata jde téměř pořád nahoru, je ho totiž potřeba více, než kdykoliv jindy. Víme proč!

 

Investovat do zlata se ovšem vyplatí pouze do ryzího, tzn. do investičního, zlata s ryzostí 24 karátů, resp. 999/1000 g na 1 kg zlaté slitiny, což je téměř úplně čisté zlato. Jiné zlato význam nemá. Jsou to například skoro bezcenné šperky, které jsou většinou vyrobeny ze slitiny zlata 9 až 18 karátů, tudíž nejsou tak likvidní (obchodovatelné). Ty jsou sice "chápány jako ozdoba, která je dávána na obdiv světu", bohužel mylně je chápaná jako výhodná investice.

 

Investoři, kteří chtějí získat zlato do svého vlastnictví, je mohou nakoupit ve formě zlatých mincí nebo zlatých slitků, resp. cihel, o hmotnostech 1, 5, 10, 20, 1 oz (1 unce, 31,104 g), 50, 100, 250, 500 a 1.000 gramů. Největší světový slitek váží 250 kg, není ovšem obchodovatelný.

 

Velikosti mincí jsou odstupňovány v trojských uncích (1/10, ¼, ½, 1 oz), v Evropě občas i v gramech.  Cena zlata (v přepočtu na jednotku hmotnosti) rapidně klesá jak s rostoucí hmotností jednotlivého kupovaného slitku, tak s celkovým objemem obchodovaného zlata (např. některé burzovní ceny jsou uváděny pro 10 kg a více).

 

Očekávání pro investora:

Růst hodnoty investice v řádu čtyř až sedmi násobku vložených prostředků!

Zlato k 2014